Šachy do škol 14.11.2022

P1040350P1040352 P1040356 P1040355

PŘIJELI SE PODÍVAT, JAK UČÍME MALÉ DĚTI HRÁT ŠACHY

Vzdělávání ve hře v šachy probíhá v naší školce od minulého školního roku. Tentokrát nás poctila svou návštěvou samotná lektorka Mgr. Tatsiana Bahatka, která k nám zavítala z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Specializuje se na výuku šachu dětí mladšího věku již více než 30 let. Vyučuje děti předškolního věku hrát šachy prostřednictvím své unikátní metody „Šachové království“.

Pomocí šachové pohádky zkušená lektorka navázala na šachové vzdělávání v naší školce a seznámila děti i učitelky, s nejsilnější figurkou dámou, jelikož naše děti již ovládají hru s pěšáky, věží a střelcem. Nejprve s dětmi zopakovala ostatní figurky a byla mile potěšena, co se od ledna už naučily. Pedagogové, které jsme k nám pozvali ze zlínských mateřských škol, zažili nevšední způsob, jak lze u nejmenších dětí rozvíjet intelektuální schopnosti, kreativitu, zodpovědnost, sounáležitost i za pomocí principů šachové hry.

Až si zažijeme, co umí dáma, naučíme se pohybovat s koněm a nakonec s králem. Minulý školní rok jsme zahájili vzdělávání s nejstaršími 5-6-tiletými dětmi. O hru projevily zájem i dětí mladší. V současnosti se šachy učí hrát všechny děti od 3 let, které o hru projevují zájem.

Dětem se prostřednictvím šachové pohádky rozvíjí tvůrčí myšlení a může jim pomoci s lepší adaptací dětí na základní škole a jejich pozdější úspěšností ve vzdělávání. Děti se unikátní metodou učí základní šachové pojmy a strategie hry. Pomocí příběhů a pohádek se učí orientovat na šachovnici a využívat schopnosti jednotlivých figurek, aby chránili svého krále i celé království.

Cílem není výchova šachových mistrů, ale komplexní rozvoj nejmenších dětí.

Odborníci doporučují zavedení šachové pedagogiky již u dětí předškolního věku, i pro děti

s hendikepem. Šachy pomáhají dětem překonat i případné zdravotní omezení (např. poruchy soustředění, chování a učení), zpracovat různá traumata či efektivněji řešit běžné problémy

v třídním kolektivu.

Evropský parlament schválil v r. 2012 deklaraci, ve které doporučuje zavedení šachu do vzdělávacích systémů v členských státech EU. V České republice vznikl v r. 2013 projekt Šachy do škol za podpory Šachového svazu ČR. Šachy jsou součástí osnov ve více než 30 zemích světa, již více než 6 miliónů dětí ve škole hraje šachy.

Zlínský kraj je dalším regionem, který se snaží v co největším rozsahu implementovat projekt Šachy do škol jak v MŠ, tak v ZŠ.

Na Vsetínsku jsme první vlaštovkou. Věříme, že po ukázkové hodině se k nám přidají další pedagogové z blízkých školek, abychom mohli časem uspořádat šachový turnaj.

Tyto aktivity jsou financovány v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (reg. č.: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0018903). Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je partnerem Zlínského kraje.

 

Text a foto: Martina Borsíková Ďurinová

Kalendář