Podzimní bádání a pokusy

P1050854 P1050844

 

Podzim...

K němu patří nejenom sklizeň plodů z naší zahrádky, babí léto, pouštění draků a procházky barevnou přírodou, ale i období dešťů.

A právě ty nás motivovaly k badatelským pokusům.

Kaluže nám nabídly možnost zkoumat koloběh vody. Po dešti jsme louži provázkem změřili a na druhý den? Světe div se, louže je menší! To sluníčko ji teplými paprsky vypilo, do mráčků pustilo a třeba další den na zemi seslalo...

Další z badatelských výzkumů byl časově náročnější, o to víc nás pohltil. Všichni jsme na výsledek byli zvědaví. Nejprve jsme si ale položili otázku – do které nádoby za stejnou dobu naprší nejvíce vody?

Důkazy pro své domněnky jsme začali shromažďovat 25.10.2023 v 10:30, kdy jsme ven umístili nádoby s různými průměry hrdla, jako třeba kuchyňskou misku, kelímek od másla, jogurtu, smetany a v neposlední řadě i láhev od limonády.Teď už si jenom přát, aby vyšla předpověď a spolupracovalo s námi počasí. A tak se i stalo. Druhý den, 26.10.2023 jsme v 10:30 badatelský výzkum mohli ukončit a potvrdit si tak nasše domněnky.

Jsou mezi námi badatelé předškoláci, kteří dokázali svoji hypotézu vysvětlit, a nakonec si potvrdili, že uvažovali správně. Ale máme mezi sebou i malé, začínající výzkumníky, pro které to, že do nádoby s širokým hrdlem naprší víc než do nádoby s hrdlem úzkým, bylo obrovským překvapením.

Podzim je krásné roční období, které je díky rozmanitosti počasí nepřebernou pokladnicí možností zkoumání. A to nás všechny nesmírně baví!

 

Text: Alena Gavendová, učitelka

Foto: Pavla Sichová

 

Kalendář