Dary naší zahrádky

Dary-nasi-zahradky-1 Dary-nasi-zahradky-3

P1050786 P1050807

Dary-nasi-zahradky-6 P1050827 

Dary naší zahrádky...

Zatímco v létě jsme si na naší zahrádce mohli pochutnávat na jahodách a hrášku, podzim nás odměnil úrodou, kterou jsme na jaře zaseli. Nastal čas sklizně. Řepa, paprika, dýně, bylinky... to všechno jsme si sami vypěstovali.

Říjen, kdy jsou venkovní teploty jako na houpačce, jsme si ve školce užili ve znamení kuchařů a kuchařek a pustili jsme se do přípravy vitamínových pokrmů. Část sklizené zeleniny jsme zazimovali, zbytek jsme čistili, škrábali, krájeli a strouhali a z toho následně tvořili jídlo. Z dýně nám paní kuchařka Helenka uvařila nejenom výbornou polévku, ale i dýňový kompot. Z cukety pak upekla úžasnou buchtu, jejíž recept přikládáme níže. Po buchtě se jen zaprášilo. Pro velký úspěch nám proto paní kuchařka upekla buchtu další, tentokrát jablkovou. Aby toho neměla hodně, rádi jsme jablíčka, stejně jako cuketu, sami škrabkou oškrábali a na struhadle nastrouhali.

Řepu jsme použili na pomazánku. Tu jsme si udělali sami a opravdu nám všem moc chutnala, stejně jako salátky, které nám paní kuchařka chystá k obědům.

Další dobrotou, kterou jsme si zpestřili jídelníček byl hrášek z naší zahrádky.

Některé děti ovoce, či zeleninu donesly ze svých zahrádek, jiným rodiče koupili v obchodě. Tak se nám tu kromě jablíček sešly i hrušky a banány a domácí přesnídávka byla na světě! Pane jo, ta nám ale chutnala! Že máme takto upravené ovoce rádi svědčí i to, že mošt z padaných jablíček na naši zahradu, se u nás taky dlouho neohřál! A když už mluvíme o něčem na zahřátí... na parapetech se nám suší bylinky - to budou čajíky! Kromě bylinek se nám ve školce suší také jablíčka.

Plodiny jsme sklidili, a že jsme si na nich pochutnali! Děkujeme za ně.

Nastal podzim a s ním přichází čas odpočinku. Zahrádky jsme tedy zazimovali, aby si i ony mohly přes chladné měsíce odpočinout a nabrat sílu do dalšího pěstitelského roku.

Cuketová (jablečná) buchta na plech

350 g nastrouhaná cuketa (jablka)

150 g cukr krupice

150 ml oleje

250 g polohrubé mouky

1 prášek do pečiva

1 vanilkový cukr

1 lžička skořice mleté

2 vejce

Vejce smícháme s cukrem do pěny, přidáme mouku, prášek do pečiva, skořici, olej a nakonec lehce vmícháme nastrouhanou cuketu (jablíčka). Pečeme při 180°C cca 15 min.

Text a foto: Alena Gavendová, uč. MŠ

Kalendář