Bubnování a výroba paliček a bubnu 23.3.2023 - 4.5.2023

P1050006 P1050012 P1050103 P1050108 P1050111P1050119

P1050216 P1050231k

Jaro už k nám nakukuje, bubnama ho vítáme.

Zimu od nás vyženeme, sluníčko zavoláme …

 

21.3. jsme mohli v naší mateřské škole opět přivítat pana Petra Johna, který nám již v minulosti představil své ručně vyráběné bubny a další jiné hudební nástroje.

Tentokrát byla jeho návštěva spojena nejenom s bubnováním, zpěvem, vyháněním zimy a vítáním jara, ale i se samotnou výrobou paliček, které nám ve školce zůstaly k nově zakoupeným bubnům. Děti se výroby zúčastnily, natahovaly kůži, osahaly si všechny přírodní materiály potřebné k výrobě a neskrývaly nadšení a radost, kterou jim toto setkání přineslo.

 

Objímám Tě, matičko Země, sílu mi dej …

 

...bylo téma našeho dalšího setkání s panem Petrem, které se uskutečnilo v úterý 18.4.

Děti se na návštěvu moc těšily, byly plné očekávání, co nového uvidí, co nového se dozví a v neposlední řadě byly zvědavé, co budou vyrábět. Tentokrát to byl samotný buben.

Pan Petr nám vysvětlil a názorně předvedl, že nejenom dřevěná obruč a kůže, ale i oheň a vosk jsou nezbytnou součástí výroby bubnu. Děti tak měly jedinečnou možnost si materiály osahat a i si k nim, pro úplnou představu, čichnout. Výroby se zúčastnily ve formě natahování a proplétání kůže, u čehož bylo nutné dodržovat správnou techniku. Obruč bubnu ozdobily každý svým ručně kresleným obrázkem.

Samozřejmě nechybělo ani samotné bubnovaní, které si děti pokaždé užívají dosyta. Tentokrát jsme rytmy věnovali matičce Zemi, které jsme i zatančili, zazpívali a zabubnovali s ozvěnou.

 

Oheň a zem, voda a vzduch...

Čtvrtek 4.5. byl dnem, kdy jsme využili krásného počasí a pana Petra přivítali venku na zahradě. Nejenom sluníčko nás nabilo tou správnou energií. U písně čtyř živlů se zvuk bubnů rozléhal do širokého okolí a to si děti velmi užívaly.

Poté jsme přešli k dokončení bubnu, kterého se některé děti se zaujetím zúčastnily od samotného začátku až do konce. Můžeme tedy říct, že si vlastnoručně vyrobily plnohodnotný hudební nástroj, který se stane součástí nás a naší školičky stejně jako hůlky vyrobené minule.

Panu Petrovi bychom tímto chtěli poděkovat za možnost seznámení se s tak vzácným uměním, jakým ruční výroba bubnů určitě je.

 

Text : školní asistentka Alena Gavendová

Foto : š.a. Alena Gavendová, učitelka Markéta Fuchsová

Kalendář