Beseda se včelařem 26.5.2023

P1050297P1050299P1050302 P1050309  

P1050315 P1050317

Besedujeme s panem včelařem

V pátek 26.5.2023 k nám do školky zavítala vzácná návštěva, která nám přiblížila život včel.

Pan Josef Mikulenčák je nejen zdejším zemědělcem, ale také včelařem, který zdědil onen krásný koníček po svém dědečkovi.

Nejdříve dětem představil, jak se dané včelky vyvíjí a názorně nám ukázal různé druhy včel. Poté následovala série pomůcek, z nichž si mnohé děti mohly vyzkoušet. Nejen samotný oblek včelaře, ale také i kukla, či dýmák sklidil u dětí velký úspěch. A že není daná záliba jen o stáčení medu, ale také i o náročné práci, která ke včelaření neodmyslitelně patří jsme zjistili, jakmile nám pan včelař ukázal kolik si toho musí nachystat, před samotným včelařením. Kupříkladu voskové mezistěny, také různé druhy rámků a takzvaný školkovací rámek s domečky pro včeličky.

Mezi další zajímavost, kterou jsme se dozvěděli patří i snubní prolet, který absolvují trubci a včelí královna, přezdívané také jako trubčí shromaždiště. Naše bystré hlavičky jsme obohatili i o kousek historie z včelařství, tedy konkrétně, kde a jak se dříve včelařilo.

Na závěr jsme ochutnali i samotný med přímo z medové plástve. Daná beseda nejen děti velmi zaujala. A já bych tímto drobným článkem chtěla poděkovat panu Josefu Mikulenčákovi, který si i přes krátký čas dokázal připravit pro děti natolik zajímavou a krásnou besedu o včelařství. A kdo ví, možná je mezi námi budoucí včelař, či včelařka.

 

 

 

Text: Kateřina Václavíková, učitelka MŠ Janová

Foto: Markéta Fuchsocá, učitelka MŠ Janová

 

 

Kalendář