Zdravé zoubky 23. 10. 2019

Dsc_0180 Dsc_0191 Dsc_0199 Dsc_0201 Dsc_0210 Dsc_0214

BESEDA O ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ S PANÍ ZUBAŘKOU A DENTÁLNÍMI HYGIENISTKAMI

Dne 23.10.2019 jsme již potřetí navštívily mateřskou školku v Janové za účelem předat rady v péči o dětské zoubky, tedy naučit děti správnou techniku čištění a zejména v nich projevit zájem o tuto činnost.

V minulých přednáškách byla pozornost věnována pouze dětem. Tentokrát jsme pozvaly i rodiče, aby mohli získat další důležité informace o tom, jak se o zoubky svých dětí správně starat.

První část setkání byla jako tradičně věnována jen dětičkám, které krásně spolupracovaly. Poslechly si, co zoubkům škodí a co prospívá, jak se zdravě stravovat. Děti dostaly kartáčky a s nimi jsme společnými silami nacvičovali základní techniky čištění. K povídání jsme si přizvaly i paní doktorku Kozárkovou, která dětem se svou dcerkou předvedla, jak vypadá zubní prohlídka, co všechno se u zubního lékaře může dít a jak to probíhá. Dětičkám půjčila zubní zrcátka, aby se mohly prohlédnout i vzájemně a byla legrace.

V druhé části přednášky jsme se již za přítomnosti rodičů zaměřily na důležitou roli rodiče v péči o zoubky svých dětí. V úvodu jsme zdůraznily, že správná péče začíná již v těhotenství a probraly jsme často slýchané pověry a mýty. Řekli jsme si, že je velmi důležité věnovat pozornost již prvnímu zoubku, který se v ústech miminka objeví, protože mléčný chrup má nezastupitelnou roli pro správný vývoj zubů stálých. Maminky se také dověděly, jak důležitý je výběr zubního kartáčku. Kartáček by měl být měkký, rovně střižený s malinkou hlavičkou. Důležitou informací je, že rodiče by měli své děti v čištění kontrolovat a zuby denně večer dočišťovat, ideálně až do devátého roku věku dítěte. Upozornily jsme, že samozřejmostí by měly být pravidelné prohlídky u zubního lékaře dvakrát ročně a na doporučení zubního lékaře navštívit včas dentální hygienistku. Opět jsme využily přítomnosti paní doktorky, která nám prakticky na dcerce ukázala techniky čištění včetně použití jednosvazkového kartáčku a kartáčků mezizubních. V závěru našeho povídání jsme s rodiči dětem obarvili zoubky pomocí detekčních tabletek, které krásně ukázaly zubní povlak, ten jsme pak s rodiči na zoubkách hledali a společně pak očišťovali.

Věříme, že toto setkání přineslo rodičům cenné rady, že děti bude čištění zoubků bavit a společnými silami tak získají správné návyky na celý život. Těšíme se zase na další návštěvu.

 

Text a foto: Bc. Veronika Třetinová a Bc. Tereza Kučná, dentální hygienistky

Během letošního školního roku mateřskou školku navštívily dentální hygienistky, které se věnovaly nejen dětem, ale i rodičům

Nejdříve se věnovaly dětem, kde je učily zábavnou formou hry, jak si správně čistit zuby, jak vypadá správný kartáček, co je to kaz, jak vzniká a jak mu předcházet a jaké jídlo zubům prospívá a jaké jim škodí.

Hygienistky přinesly spoustu pomůcek a vysvětlily nám, jak se máme starat nejen o své zuby, ale i o dětský chrup. Bylo nám zdůrazněno, proč musíme věnovat dostatek času správné technice čistění zubů a že je nutné dětem do 10 let dočišťovat chrup. Připomněly nám, že se zuby čistí alespoň 2x denně, hlavně večer.

Názorně jsme si vyzkoušeli, jak správně pracovat se zubním kartáčkem a dalšími pomůckami pro čištění zubů.

Závěrem návštěvy si děti mohly ověřit, jak kvalitně si čistí zuby za použití tablet k indikaci zubního plaku.

Za rodiče musím napsat, že se nám tato akce velice líbila. Paní MUDr. Kozárkové moc děkujeme za organizaci poučné přednášky nejen pro děti.

Text: Mgr. Hana Spurná, zástupce rodičů

 

 

 

 


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Kalendář