Výlet za řemeslem KOLAŘSTVÍ 23. 6. 2021

P1020709 P1020746 

 P1020756 P1020725

 

 

CESTA ZA LIDOVÝM ŘEMESLEM - KOLÁŘSTVÍ

 

Ve středu 23. 6. 2021 jsme se společně s dětmi vydali na školní výlet, tentokrát na Nový Hrozenkov. Nejdříve se děti pořádně posilnily vydatnou snídaní, převlékly se a poté byly poučeny o bezpečnostních pokynech. Na vlakovém nádraží na nás čekali již další členové dětské posádky, které jsme převzali od rodičů a poté se už vydali na dobrodružný výlet.

 

Při samotné cestě měly děti možnost pozorovat krásy našeho okolí, především vydatná stáda krav, ovcí i koní. Jakmile jsme dorazili na vlakovou zastávku Nový Hrozenkov, přepočítali jsme děti a vydali se směrem ke kolařské dílně. Přestože bylo samotné místo obtížné nalézt, nakonec se na nás štěstí usmálo a my se dostali k vytouženému cíli.

 

Samotná dílna zaujala všechny výletníky, zejména svou rozmanitostí a zajímavým vybavením i výrobky. Ve zkratce jsme se dozvěděli něco málo nejen o daném řemesle, ale i jeho majiteli, či historii dané budovy, v níž se neustále vytváří neobyčejná a jedinečná díla. Děti si zde vyzkoušely, jak se opracovávají kusy dřeva pomocí smirkového papíru, také se posadily na již zrekonstruovaný tažný vůz. Za zmínku stojí i obří dřevěná hokejka, která je rovněž součástí dílny. A protože se dílna nachází v krásném vesnickém prostředí, děti si mohly prohlédnout i zdejší zvířata nedaleko ní a ti hladoví zakousnout něco malého na zeleném paloučku.

 

Jelikož byl blízko i památník Antonína Strnadla, rozhodli jsme se, že navštívíme i toto místo. V krásné dřevěnici zdejší galerie, byla spousta zajímavých i netradičních ilustrací, právě od zmíněného autora, ale i ukázka věcí, kteréíve lidé používali. Jako zajímavost kupříkladu i první valašský telefon. Jakmile jsme si vše dostatečně prohlédli a občerstvili, vydali jsme se na zpáteční cestu.

 

Závěrem bych chtěla dodat, že samotný výlet, byl nejen pro děti, ale i pro nás pedagogy velmi inspirativní. A pokud budete mít cestu kolem na Nový Hrozenkov, vřele doporučujeme navštívit ono místo, či památník Antonína Strnadla. Většina z nás v dnešní době hledáme nová místa a přitom tolik krásy a zajímavostí se nachází v našem okolí.

 

 

 

Text: Kateřina Václavíková, učitelka MŠ Janová

 

Foto: Tereza Zychová, učitelka MŠ Janová

 

 

 

Kalendář