Puntíkový den 29. 10. 2021

P1030006

Puntíkový den ve školce aneb Oblečme si puntíky a zbavme lidi předsudků

 

I v naší mateřské škole jsme podpořili pacienty s lupénkou tím, že jsme si na sebe koncem října k příležitosti Světového dne psoriázy vzali oblečení a doplňky s puntíky. Celý den jsme si při veselých a hravých činnostech povídali o dětech a lidech na naší planetě, kteří trpí touto nepříjemnou nemocí. Během dne jsme si zasportovali, objevili ve třídě plno kulatých věcí, ozdobili puntíky oblečky pro všechny Igráčky, které jsme našli v legu, zahráli si na disajnéry a proměnili hrníčky a talířky z dětské kuchyňky v krásná umělecká díla. Zdobili výstavu společně s pestrobarevnými kouzelnými koberci a vyfešákovanými Igráčky.

 

Letošní Puntíkový den, který se konal v pátek 29. října 2021 navázal na úspěšný loňský první ročník, který měl velký ohlas nejen v České republice, ale i v zahraničí, ačkoli se kvůli probíhajícímu lockdownu konal pouze online.

 

Důvodem zapojení naší školky do celorepublikového happeningu, byla potřeba informovat děti a veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Bohužel se stále setkáváme s případy, kdy nepoučení laici žádají například personál koupaliště o vykázání pacienta, jelikož se bojí nákazy, kadeřník odmítne pacienta ostříhat a mnohé další dehonestující situace, které narušují už tak křehkou pacientovu psychiku. Lupénka je pro pacienty velice stresující záležitostí a pokud se ještě setká s nepochopením okolí, nezřídka takový pacient pomýšlí i nad sebevraždou. Lupénka se netýká pouze pacienta, ale celé jeho rodiny.

 

Cílem zaměstnanců školky bylo poučit děti a jejich rodiče, prarodiče o tom, že lupénka není infekční a může se objevit u kohokoliv, jen někteří z nás k tomu mají větší dispozice. Bohužel se stále setkáváme s tím, že se někteří k lidem s lupénkou nechovají hezky, protože tuto informaci nemají a bojí se, že se nakazí a pacienti jsou pak smutní a nechtějí se zařazovat do kolektivu, protože se bojí odmítnutí.

 

V naší školce teď už víme, že s holčičkou či chlapečkem s puntíky na těle si můžeme hrát, nemusíme se ho bát, bude to náš kamarád, každý ho bude mít rád.

Děkujeme rodičům za nápadité oblečení s puntíky, které někteří vlastnoručně vyrobili.

 

Text a foto: Martina Borsíková Ďurinová

 

 

 

Kalendář