Jak jsme pekli vánočku 12. 12. 2018

Pc113059 Pc113050 Pc113051 Pc113064 Pc113065 Pc113069 Pc113071 Pc123076 Pc123080

Jak děti pekly výherní vánočku

To vám bylo tak. Před pár dny do školky doletěla zpráva, že se bude v rodné obci konat soutěž o nejlepší vánočku. Nelenili jsme a za spolupráce rodičů vybavili děti zástěrkami a malí kuchtíci si z domova přinesli nejmňamkovější  dobroty. Děti měly ještě v živé paměti pohádku od pana Čapka jak pejsek s kočičkou pekli dort, a že velmi  záleží kolik a jaké dobroty do vánočky dáme, aby byla nejlepší.

Tři dny a tři noci, některým se o pečení i zdálo, jsme trénovali hnětení  a válení na slaném těstě a paní učitelky děti učily zaplétání copánků. Domluvili jsme se, že se vyvarujeme chybám, které při pečení svého dortu zvířátka udělala. Chtěli jsme naší vánočkou rozehrát nejen chuťové buňky poroty, ale oslovit všechny smysly, o kterých jsme si na podzim ve školce povídali a za pomocí smyslových her a zábavných prožitkových činností zkoušeli chutě, vůně, zvuky, hmat i oční kontakt. S těmito vědomostmi jsme se vrhli do práce.  Nejprve roztřídili suroviny, které do těsta nepoužijeme. Tedy cibuli, česnek, rybičky, sůl, mrkev, sýr a další dobroty vhodné k přípravě jiných pokrmů jsme vrátili paní kuchařce a požádali ji, aby nám těsto uhnětla ve svém moderním robotickém pomocníkovi. Děti fascinovaně pozorovali, jak těsto v robotu tancuje a na vyzvání paní kuchařky do těsta přidávaly dobroty z domova. Oříšky, hrozinky, mandle, kokos, brusinky, lentilky, vanilkový cukr, ale také smích, lásku, radost, kouzla a vánoční náladu. Čekání na vykynutí těsta jsme si zkrátili hrou, tancem, zpěvem.  Během válení copánků děti zjistily, že s tímto těstem se pracuje jinak. Podařilo se jim  zaplést nejdelší a nejkrásnější vánočku. Se svým výtvorem byly velmi spokojené. Poprosily paní kuchařku, aby jim vánočku pohlídala v troubě a rychle spěchaly na procházku.

Paní Olšáková v kuchyni také upekla vánočku dětem k svačině. Její vánočka byla dokonalá. Vzhled, vůně, chuť, křehkost. Děti žasly. Máme nejlepší paní kuchařku! Za to si zaslouží ŘÁD ZLATÉ VÁNOČKY.

A přišlo první rozčarování. Jejich vánočka dostatečně nenakynula, jen dlouhá zůstala. Důležitá zkušenost, že učený z nebe nespadl.  Kuchaři se z nás nestanou ze dne na den. Ale co, sice není vzhledově dokonalá, ale pekli jsme ji s láskou a odhodláním vyhrát, dali do ní samé dobroty, tak to nevzdáme. Dali jsme hlavy dohromady a začali vánočku zdobit………. najednou se na nás usmívala ta nejkrásnější, nejúžasnější vánočka. A NAŠEEEEE.

Děti se také naučily trpělivosti. Ochutnat ji mohly až večer na jarmarku a na vyhodnocení čekaly ještě déle. Někteří se ani nedočkali, museli domů do hajan. Jak to už na světě bývá, štěstí přeje začátečníkům. Děti z mateřské školky vyhrály první místo. HURÁÁÁ.

Uvědomujeme si, že proti dalším soutěžícím jsme byli ve velké výhodě. Ony na svou vánočku byly samy. Dětí hromada a ještě jim nejen radili, ale také pomáhali dospěláci. Proto budeme příští rok jen ochutnávat a hodnotit. Pokud si budete chtít pochutnat na naší jedinečné vánočce, budete si ji moci zakoupit. Pečení nás baví a moc jsme si ho užili.

Rada pro soutěžící. Pokud chcete vyhrát, dejte do vánočky lásku, radost, vánoční náladu, zkrátka kousek sebe a úspěch máte zaručený.

Napsala Martina Borsíková Ďurinová, ředitelka MŠ


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Kalendář