Foukej, foukej větříčku

P1000942 P1000944

P1000949 P1000962

 Foukej, foukej větříčku 

….shoď mi jednu hruštičku. Podzim hraje barvami, obdarovává nás přírodninami a úrodou na polích i v našich zahradách. Když zafouká vítr, láká kluky a holky k pouštění draků. Ve školce jsem si podzimní měsíce náležitě užili. Zpracovávali jsme, jako každý rok, ovoce a zeleninu, sbírali na vycházkách přírodniny a vyráběli, tvořili, stavěli, počítali, porovnávali a také si vyzdobili celou školku. Během her a činností jsme děti učili o podzimu vše užitečné. Teplé dny jsme trávili hodně času venku, když se ochladilo, navštěvovali i sportovní halu, dokud byla možnost.

Děti bavilo hrát si na větříky a vichřice, a abychom poznali, kdy je vhodný čas na pouštění draků, vyrobili jsme větříky, kterými jsme si vyzdobili strom u školky. Můžeme tak pozorovat, zda je bezvětrno, fouká vánek, větřík nebo silný vítr, který někdy fouká tak mocně, jakoby nám chtěl naše větříky odfouknout pryč. Naučili jsme se, že vítr dokáže být užitečný a pomáhá nám, ale také umí být nebezpečný.

Vyrobili jsme skřítkům Podzimníčkům domečky, aby jim nebylo chladno, až přijde zima. Shrabali listí na zahradě, z posbíraných padanek si vyráběli ve školce zvířátka. Když bylo chladněji, zahřívali se honičkami, fotbalem nebo při skákání panáků, které nám kreslili předškoláci.

Podzim nám končí, přichází zima a s ní spojené těšení se na Mikuláše, Vánoce a sníh. 

Text a foto: Martina Borsíková Ďurinová

Kalendář