Budky a krmítka pro ptáčky 26. 11. 2021

 P1030159

P1030113 P1030114 P1030117 P1030135 P1030140 P1030142 P1030145 P1030158

Bude zima bude mráz…

Koncem listopadu jsme s dětmi vnímali, že podzim pomalu končí, zima se blíží a s ní Vánoce a dětské radovánky. Kraj brzy zapadá sněhem, zvířátka i ptáčci, budou potřebovat naši pomoc, aby zimu přečkali a netrpěly hlady. Proto jsme se s dětmi rozhodli, že jim vyrobíme ptačí budky a krmítka. Aby si děti tvoření náležitě užily a zároveň se naučily, s nimi i paní učitelky, jak se taková budka a krmítko pro ptáčky zpěváčky vyrábí, rozhodli jsme se pro spolupráci s lidmi, kteří práci s dřevem rozumí. V rámci projektového dne ve spolupráci s místní akční skupinou Valašsko – Horní Vsacko a výrobcem dřevěných polotovarů Mgr. Janem Helisem jsme v naší školce zorganizovali polytechnické dopoledne „ Tvoříme ze dřeva ptačí budky a krmítka“ Pan Helis nám dodal jednotlivé části potřebné k výrobě dřevěných domečků pro ptáčky, které jen tak vítr neodfoukne, odolají dešti, sněhu a vejde se do nich hodně dobrůtek pro malé zpěváčky.

Dne 26. 11. 2021 jsme u nás nadšeně a plní očekávání přivítali pana Petra Navláčila, vyzbrojeni kladívky, hřebíky a smirkovými papíry. Výroby se zúčastnily všechny děti - malí velcí, holky, kluci i paní učitelky. Děti práce velmi bavila, mladší děti pomáhaly jednotlivé díly začistit, vyzkoušely si i zatloukat hřebíky a potom si šly hrát, sem tam nakoukly jak se starším kamarádům daří.

Společně jsme během dopoledne smontovali 2 ptačí budky, 2 krmítka a bedýnku na nářadí, které se nám postupně rozrůstá.

Děti práce se dřevem baví, i jemné a méně odvážné děti si chtějí vyzkoušet práci s kladivem, pilkou a jiným nářadím. Některé jsou velmi zručné, protože doma pomáhají tátovi nebo dědovi, pro jiné je to mnohdy první zážitek. Jsme malí, ale šikovní.

Teď už jen najít vhodná místa k umístění s pomocí šikovných tatínků.

Touto pracovní činností zdaleka nekončíme, na jaře se chystáme i aktivně pracovat jako zahradníci na naší nové malé zahrádce, kterou postupně vybavíme záhony k pěstování zeleniny, ovocných keřů, koření a bylin. Už od minulého roku děti seznamujeme s pěstováním, zaléváním, vytrháváním plevele a sběrem zeleniny, bylinek, které zatím pěstujeme v truhlících a na malém záhonku na školní zahradě. Společně plánujeme, co vše chceme v nové zahrádce pěstovat a možná se podaří zprovoznit pumpu, která se nachází v blízkosti a to bude radost zalévat malými konvičkami a přitom zpívat „ Vstávej semínko olalá, bude z tebe…“

Jsme malí, ale šikovní. Žádné práce se nebojíme, už moc dobře víme, že bez práce nejsou koláče. A po dobře odvedené práci i mnohem líp chutná.

Text: Martina Borsíková Ďurinová, ředitelka MŠ

Foto: Bc. Iveta Šimoníková, učitelka MŠ

Kalendář